Dabar lankosi

Dabar svetainėje 217 svečių ir narių nėra

     Sakoma, kad kiekviena karta turi savo išbandymų metą.

     Per sunkumus vieni palūžta, kiti išlieka stiprūs, pilni vilties ir noro prisikelti iš sunkių akimirkų. Vienas iš lietuvių tautą sukrėtusių istorinių etapų – trėmimai į Sibirą ir kitas svetimas teritorijas. Minint birželio 14-ąją – Gedulo ir vilties dieną įvyko integruota lietuvių kalbos ir gamtos mokslų pamoka „Gyvybės medis“. Dalyvavo 5 klasės mokiniai. Lietuvių kalbos mokytoja Aistė Potapovienė, mokinius su tremtimi supažindino pristatant Rūtos Šepetys knygą „Tarp pilkų debesų“. Penktokai skaitė knygos „Tarp pilkų debesų“ ištraukas, dalinosi minėto kūrinio ekranizacijos įspūdžiais. Didžiąją pamokos dalį buvo kalbama apie skaudžius tremtinių prisiminimus, apie kelionę sausakimšais gyvuliniais vagonais, stingdantį Sibiro šaltį, alinantį darbą, badą, mokyklas, gimtųjų namų ilgesį, retas džiaugsmo valandas.

     Žemėlapyje tyrinėjo vietas, kuriose gyveno pagrindiniai knygos veikėjai, žiūrėjo Radviliškyje esančio tremtinių vagono nuotraukas, primenančias tremtį. Pamoka patiko visiems – penktokai labai susidomėję klausėsi pasakojimo, dalinosi savo įžvalgomis. Mokiniai džiaugėsi supratę, kokie mes laimingi gyvendami laisvoje Lietuvoje.

Gyvyb medis koliazas

     Gedulo ir vilties dienos paminėjimas – prasminga pilietiškumo pamoka mūsų mokiniams. Jie taip pat turės prisiminti tautos istoriją , kad atmintis tęstųsi…
Mokytoja Rūta Tamošiūnienė penktokams pasiūlė sukurti „Gyvybės medžio“ instaliacijas. Medis simbolizuoja gyvybę. Buvę tremtiniai, kaip tie medžiai, yra istorijos pasakotojai, perduodantys žinią ką jie patyrė. Mokytoja Rūta į pamoką pasikvietė buvusią tremtinę Alpūnę Šukienę. Moteris pasakojo apie savo skaudžią vaikystę. Tremtinės tėvelis jau buvo išvežtas į Vorkutos lagerį. Alpūnės mama liko viena su keturiais vaikučiais. Alpūnei buvo aštuoneri, mažiausioji sesutė – dar lopšyje. Vertėsi labai sunkiai. Mama rūpinosi išsaugoti ūkį, o mažajai Alfutei teko prižiūrėti sesutes, brolį, tvarkyti namus, virti valgyti, prižiūrėti gyvulius.

     1948 metų ankstų gegužės 22-osios rytą, vaikams dar tebemiegant, į sodybą sugužėjo rusų kareiviai ir liepė krautis daiktus. Vienuolikametė Alfutė iš pradžių net šiek tiek apsidžiaugė: gal nebereikės taip sunkiai dirbti, neklusnių avių tąsyti... Alfutės mamą su vaikais „pakrovė“ į vagoną, kai vagonas jau buvo sausakimšas, kareiviai uždarė ir užkalė duris. Pats baisiausias momentas ištiko, kai žmonės pradėjo trokšti ir paaiškėjo, kad niekas nepasiėmė vandens. Pirmąkart traukinys sustojo ir vagonų duris kareiviai atidarė jau Rusijos teritorijoje. Tada dviems vyrams leido parnešti vandens. Po ilgos kelionės traukinys sustojo Kamarčiagos stotyje, gerokai už Krasnojarsko. Kareiviai liepė kraustytis. Žmonės aikštėje susidėjo daiktus ir laukė. Dieną karšta, naktį labai šalta. Iš kolchozų atvažiuodavo atstovai rinktis darbininkų. Bet niekas neketino imti moters su mažais vaikais. Pagaliau paėmė. Atvežė į Chabaidako gyvenvietę. Viename barake apgyvendino dvylika šeimų. Krosnis viena. Kaip visiems išsivirti valgyti? Vienuolikametė Alfutė buvo pristatyta vietinei rusei jos vaiką prižiūrėti. Alfutės mama vienintelė ėjo į darbą, tik ji viena ir gaudavo maisto normą. O namie laukė keturios burnos. Alfutės mamą Sibire sekino sunkus darbas, šaltis, nerimas dėl vaikų. Ištvėrusi tremtyje pusantrų metų Kūčių vakarą iškeliavo Anapilin. Likę vieni vaikai buvo išvežti į vaikų namus. Ten vaikai dirbo visus darbus, bet ir pramogų prasimanydavo: šokdavo, dainuodavo, vaidindavo. Alfutės mamos broliai pasirūpino, kad našlaičiams būtų leista grįžti į Lietuvą...

     Penktokai labai atidžiai klausėsi tremtinės Alpūnės Šukienės pasakojimo. Jie suprato, kokie yra laimingi, nes nėra alkani, turi galimybę gerti švarų vandenį, nereikia miegoti lauke, turi kuo apsirengti ir pasipuošti. Ir dar daug puikių dalykų: internetą, knygas ir... laisvą Tėvynę...

Kalendorius

Paskutinį mėnesį Rugpjūtis 2022 Kitą mėnesį
Pi An Tr Ke Pe Še Sek
week 31 1 2 3 4 5 6 7
week 32 8 9 10 11 12 13 14
week 33 15 16 17 18 19 20 21
week 34 22 23 24 25 26 27 28
week 35 29 30 31
JSN Epic is designed by JoomlaShine.com